Centar za estetiku
Centar za estetiku
Mezoterapija
Mezoterapija je nehirurška procedura pomoću koje se neinvazivnim mikroinjekcijama, u središnji sloj kože (intradermalno), ubrizgavaju mezoterapijski kokteli. Ovi kokteli se sastoje od: vitamina, hijaluronske kiseline, aminokiselina, minerala, antioksidanasa, faktora rasta… Mezoterapija povećava elastičnost i čvrstinu kože, poboljšava hidrataciju I ublažava sitne bore svojim antioksidativnim efektom. Stimulišući ćelijski metabolizam, mezoterapija podstiče podmlađivanje kože i doprinosi usporavanju procesa starenja.
Vizim preporučuje da posebnu pažnju na kontraindikacije kod primene mezoterapije, obrate:
- Trudnice i dojilje
- Osobe mlađe od 18 godina
- Pacijenti sa dijagnozom Diabetes mellitusom koji su na terapiji Insulinom I pacijenti sa neregulisanim Diabetes mellitus-om
- Pacijenti koji imaju autoimuna oboljenja (Sistemski eritemski lupus, Reumatoidni artritis, Kronovu bolest…)
- Pacijenti koji se leče od carcinoma
- Osobe koje su nedavno imale moždani udar
- Osobe sa srčanom manom, bubrežnom insuficijencijom i cirozom jetre
- Osobe sa virusnom, bakterijskom ili gljivičnom infekcijom kože
- Pacijenti koji uzimaju imunosupresivnu i kortikosteroidnu terapiju
- Osobe sa alergijom na neki od sastojaka mezoterapijskog koktela
Priprema za proceduru:
Za tretman mezoterapijom, nije potrebna posebna priprema, osim što pacijenti ne bi trebalo da koriste acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin) tri dana pre tretmana i jedan dan nakon tretmana. Mezoterapijski tretman se može uraditi tokom cele godine, bez obzira na to da li je koža osunčana ili nije.
Procedura:
Mezoterapijska procedura je brza, efikasna i komforna. Bol se retko javlja i može se redukovati korišćenjem lokalnih anestetičkih krema. Pre mezoterapijske procedure koža se detaljno čisti, da bi se na najpogodniji način mezoterapijski koktel ubrizgao u kožu. Tretman traje oko 30 minuta.
Na osnovu stručnog pregleda, kao i u skladu sa željama i očekivanjima korisnika tretmana, dermatolozi „Vizima” za svakog pacijenta ponaosob donose odluku o vrsti mezokoktela, o veličini iglica, kao i o broju tretmana.
Moguće neželjene reakcije:
Očekivano je da se jave crvenilo i blag otok neposredno nakon mezoterapijskog tretmana, a na mestu ubrizgavanja koktela mogu se pojaviti podlivi. U pojedinim slučajevima dolazi do alergijskih reakcija na neki od sastojaka mezotepijskog koktela.
Instrukcije nakon mezoterapijske procedure tokom prvih 24 sata:
- Ne izlagati se suncu
- Ne tuširati se jako toplom vodom
- Ne boraviti u sauna
- Ne ići u solarijum
- Ne trenirati i ne vežbanti
- Ne ići na masažu
- Ne konzumirati alcohol
- Šminku koristiti nakon što proteknu 24 sata od tretmana
Hemijski piling
Hemijski piling predstavlja proceduru tokom koje se na površinu kože nanose eksfolijativni agensi, najčešće rastvori kiselina, čijom primenom se postiže kontrolisano oštećenje površinskog sloja kože, epiderma, ponekad i derma. Na osnovu dubine prodiranja korišćene supstance pilinzi se mogu podeliti na površinske, srednje duboke i duboke. Dubina pilinga zavisi od više faktora: upotrebljene supstance, njene koncentarcije, ph, načina aplikacije kao i od tipa kože. Dubina pilinga se prilagođava dubini patološkog procesa koji želimo da tretiramo. U indikacije za primenu hemijskog pilinga spadaju: poremećaji pigmentacije, akne, posebno komedogene akne, ali i blagi i umereno teški oblici akni, ožiljci od akni, proširene pore, površne bore.
Vizim preporučuje da posebnu pažnju na kontraindikacije kod primene mezoterapije, obrate:
- Trudnice i dojilje
- Osobe koje su tokom poslednjih šest meseci koristile isotretinoin
- Osobe koje koriste lekove koji mogu izazvati reakciju fotosenzibilizacije
- Osobe sa aktivnim infekcijama (virusnim, bakterijskim, gljivičnim)
- Pacijenti sa inflamatornim kožnim bolestima (na primer psorijaza, atopijski dermatitis…)
- Osobe sklone stvaranju hipertrofičnih i keloidnih ožiljaka
Priprema za proceduru:
Hemijske pilinge je najbolje izvoditi tokom jeseni i zime, ali ukoliko su pacijenti prethodno bili podvrgnuti face-lifting-u ili primeni lasera, primena pilinga će biti odložena.
Pre primene pilinga koža se detaljno očisti i osuši. Piling se aplikuje na površinu kože uz pomoć četke, pamučnih štapića ili pamučnih tupfera. Vreme kontaka pilinga sa kožom zavisi od kliničke slike pacijenta i od vrste pilinga (od hemijske prirode i od koncentracije supstanci). U zavisnosti od vrste pilinga kao i od kliničke slike može se izvršiti neutralizacija pilinga. Na kaju tretmana se nanosi preparat za regeneraciju kao i za fotoprotekciju. Procedura traje oko 15 do 30 minuta.
Moguće neželjene reakcije:
Nakon primene površnih pilinga mogu se javiti: bledi eritem, umereno perutanje kože, osećaj peckanja, žarenja i svraba. Površniji pilinzi imaju manji rizik od nastanka hiperpigmentacija. Pre pilinga, kožqa se priprema određenim preparatima, što umanjuje mogućnost hiperpigmentacije. Dublji pilinzi zahtevaju posebnu negu pre i posle pilinga. Nakon primene pilinga i završenog tretmana veoma je važna fotoprotekcija kože kremama sa visokim faktorom zaštite (kreme sa SPF 50).
Osim na našem veb sajtu možete nas pratiti i putem našeg Facebook i Instagram profila.